Faculty & Staff

 

Senior Leadership Team

Susan Allenspach-Kuss

Susan Allenspach-Kuss

Lower School Principal
Thomas Cho

Thomas Cho

CFO & Business Director
Mark Geraets

Mark Geraets

Upper School Principal
Kevin Skeoch

Kevin Skeoch

Head of School
Julie Sykes

Julie Sykes

Whole School Vice Principal, IB Diploma Programme Coordinator, Whole School Dean of Academies & DP Physics

Senior Management Team

Susan Allenspach-Kuss

Susan Allenspach-Kuss

Lower School Principal
Caroline Farrell

Caroline Farrell

Admissions Director
Darren Farrell

Darren Farrell

Communications Director
Mark Geraets

Mark Geraets

Upper School Principal
Alex Kim

Alex Kim

ICT Director
Kate Kim

Kate Kim

HR Manager
Cherie Mar

Cherie Mar

Whole School Pastoral Dean
Kevin Skeoch

Kevin Skeoch

Head of School
Laura Smith

Laura Smith

PYP Coordinator & Re-accreditation Co-chair
Daniel Suarez

Daniel Suarez

MYP Coordinator, MYP I&S & Reaccreditation Chair
Julie Sykes

Julie Sykes

Whole School Vice Principal, IB Diploma Programme Coordinator, Whole School Dean of Academies & DP Physics
Frank Vink

Frank Vink

Whole School Dean of Technology and Innovation

Early Childhood Division

Susan Allenspach-Kuss

Susan Allenspach-Kuss

Lower School Principal
Nikolay Bukilic

Nikolay Bukilic

PYP & ECD Visual Arts
Paul Chung

Paul Chung

Whole School Quest & MYP English B Teacher, Creativity Activity and Service Coordinator & Crisis Management Manager
Paulo Cohen-Myers

Paulo Cohen-Myers

Whole School Quest Teacher
Leozanda De Klerk

Leozanda De Klerk

Preschool Lions Head Teacher
Sarah Handley

Sarah Handley

Whole School Librarian, Extended Essay Coordinator & Theory of Knowledge Coordinator
James Jang

James Jang

PYP, MYP & DP Music Teacher
JaYoung Jang

JaYoung Jang

Preschool Lions Teaching Assistant
Matthew Jang

Matthew Jang

Makerspace Teaching Assistant
Sharon Lenson-Lee

Sharon Lenson-Lee

Whole School Quest Teacher
Anthony Mar

Anthony Mar

Head of Design & Makerspace Coordinator
Cherie Mar

Cherie Mar

Whole School Pastoral Dean
Nolie Nerpiol

Nolie Nerpiol

Preschool Tigers Teaching Assistant
Rona Nerpiol

Rona Nerpiol

Kindergarten Teaching Assistant
Dee Peyton

Dee Peyton

Whole School Quest Teacher
Kali Robinson

Kali Robinson

Whole School Librarian
Dale Samuels

Dale Samuels

Whole School Pastoral Counsellor
Laura Smith

Laura Smith

PYP Coordinator & Re-accreditation Co-chair
Dorthy Stott

Dorthy Stott

Whole School Quest Teacher & Speech & Language Therapist
Rosalie Van Mierlo

Rosalie Van Mierlo

Early Childhood Division Team Leader & Kindergarten Head Teacher
Frank Vink

Frank Vink

Whole School Dean of Technology and Innovation
Nathalie Waldmann

Nathalie Waldmann

PYP German Teacher & PYP Music Teacher
Louise Wallace

Louise Wallace

Preschool Tigers Head Teacher
Allan Ward

Allan Ward

PYP & ECD Physical Education Teacher
Jamie Wheatley

Jamie Wheatley

PYP & ECD Drama & Music Teacher
Justine Yeates

Justine Yeates

Head of Quest Programme
Sunmi Yu

Sunmi Yu

PYP & ECD Korean Teacher

Lower School

Susan Allenspach-Kuss

Susan Allenspach-Kuss

Lower School Principal
Nikolay Bukilic

Nikolay Bukilic

PYP & ECD Visual Arts
Haeri Chung

Haeri Chung

PYP, MYP & DP Korean Teacher
Paul Chung

Paul Chung

Whole School Quest & MYP English B Teacher, Creativity Activity and Service Coordinator & Crisis Management Manager
Paulo Cohen-Myers

Paulo Cohen-Myers

Whole School Quest Teacher
Scott Day

Scott Day

Athletic Director & Head of Physical Education Department
Carla Egert

Carla Egert

PYP, MYP & DP German Teacher
Michael Evans

Michael Evans

PYP Grade 1 Teacher
Yvonne Geraets

Yvonne Geraets

PYP Grade 3 Teacher
Sarah Handley

Sarah Handley

Whole School Librarian, Extended Essay Coordinator & Theory of Knowledge Coordinator
Michelle Jaeckel

Michelle Jaeckel

PYP Grade 2 Teacher
James Jang

James Jang

PYP, MYP & DP Music Teacher
Martin Jang

Martin Jang

Physical Education Teaching Assistant
Matthew Jang

Matthew Jang

Makerspace Teaching Assistant
Soo-Kyung Jun

Soo-Kyung Jun

PYP, MYP & DP Korean Teacher
Dinu Lakhiani

Dinu Lakhiani

PYP Grade 2 Teacher
Javier Lamas

Javier Lamas

PYP Physical Education Teacher
Sharon Lenson-Lee

Sharon Lenson-Lee

Whole School Quest Teacher
Alice Lim

Alice Lim

PYP Grade 4 Teacher
Anthony Mar

Anthony Mar

Head of Design & Makerspace Coordinator
Cherie Mar

Cherie Mar

Whole School Pastoral Dean
Beth Overby

Beth Overby

PYP Grade 5 Teacher
Dee Peyton

Dee Peyton

Whole School Quest Teacher
Kali Robinson

Kali Robinson

Whole School Librarian
Fabrice Saenger

Fabrice Saenger

PYP Grade 5 Teacher
Maki Saito

Maki Saito

Lower School Secretary
Dale Samuels

Dale Samuels

Whole School Pastoral Counsellor
Nicole Schofield

Nicole Schofield

PYP Grade 3 Teacher
Laura Smith

Laura Smith

PYP Coordinator & Re-accreditation Co-chair
Dorthy Stott

Dorthy Stott

Whole School Quest Teacher & Speech & Language Therapist
Frank Vink

Frank Vink

Whole School Dean of Technology and Innovation
Nathalie Waldmann

Nathalie Waldmann

PYP German Teacher & PYP Music Teacher
Chad Wanner

Chad Wanner

Assistant Athletic Director & MYP Physical Education Teacher
Allan Ward

Allan Ward

PYP & ECD Physical Education Teacher
Jamie Wheatley

Jamie Wheatley

PYP & ECD Drama & Music Teacher
Nicole Wittman

Nicole Wittman

PYP Grade 4 Teacher
Justine Yeates

Justine Yeates

Head of Quest Programme
Helen Yoon

Helen Yoon

PYP Grade 1 Teacher
Sunmi Yu

Sunmi Yu

PYP & ECD Korean Teacher

Upper School

Peter Brewis

Peter Brewis

MYP English, Individuals & Societies & Quest Teacher
Jill Briand

Jill Briand

MYP Science & DP Biology Teacher
Martin Caldon

Martin Caldon

MYP Science, DP Physics & Quest Teacher
Li Chi

Li Chi

MYP & DP Mandarin Teacher
Reina Choi

Reina Choi

MYP Math, DP Math & Quest Teacher
Haeri Chung

Haeri Chung

PYP, MYP & DP Korean Teacher
Paul Chung

Paul Chung

Whole School Quest & MYP English B Teacher, Creativity Activity and Service Coordinator & Crisis Management Manager
Paulo Cohen-Myers

Paulo Cohen-Myers

Whole School Quest Teacher
Georgina Dalmau

Georgina Dalmau

Head of Language Acquisition Department & MYP & DP Spanish Teacher
Scott Day

Scott Day

Athletic Director & Head of Physical Education Department
Tiffany Dessain

Tiffany Dessain

MYP Math & Science Teacher & Quest Teacher
MaKenzie Doyle

MaKenzie Doyle

MYP & DP Music Teacher
Carla Egert

Carla Egert

PYP, MYP & DP German Teacher
Tim Emmons

Tim Emmons

Head of Language Acquisition Department & MYP & DP English Teacher
Greg Eng

Greg Eng

MYP & DP Math Teacher, DP Theory of Knowledge Teacher & Quest Teacher
Paige Fouty

Paige Fouty

MYP & DP English Teacher
Mark Geraets

Mark Geraets

Upper School Principal
James Hadley

James Hadley

MYP Media & DP Film Teacher & Broadcast Manager
Sarah Handley

Sarah Handley

Whole School Librarian, Extended Essay Coordinator & Theory of Knowledge Coordinator
James Jang

James Jang

PYP, MYP & DP Music Teacher
Martin Jang

Martin Jang

Physical Education Teaching Assistant
Matthew Jang

Matthew Jang

Makerspace Teaching Assistant
Hana Jeong

Hana Jeong

MYP & DP Math Teacher
Soo-Kyung Jun

Soo-Kyung Jun

PYP, MYP & DP Korean Teacher
Susan Kim

Susan Kim

MYP Science & DP Chemistry Teacher
Julien Laplante

Julien Laplante

MYP Physical Education Teacher
Sook Hyun Lee

Sook Hyun Lee

MYP & DP Korean Teacher
Sharon Lenson-Lee

Sharon Lenson-Lee

Whole School Quest Teacher
Anthony Mar

Anthony Mar

Head of Design & Makerspace Coordinator
Cherie Mar

Cherie Mar

Whole School Pastoral Dean
June Marshall

June Marshall

MYP & DP Mandarin Teacher
Paul Marshall

Paul Marshall

Head of Math Department & MYP & DP Math Teacher
Mary Kay McCaffrey

Mary Kay McCaffrey

Director of University & College Counselling
Conor McKee

Conor McKee

MYP & DP English Teacher
Terence Mitchell

Terence Mitchell

Head of Individuals & Society, MYP Individuals & Society Teacher & DP Economics Teacher
Chris Oh

Chris Oh

MYP Math & Science Teacher & Quest Teacher
Dee Peyton

Dee Peyton

Whole School Quest Teacher
Samuel Peyton

Samuel Peyton

Head of Science Department, MYP Science, DP Biology & Body Mind Soul Teacher
Jonathan Pratt

Jonathan Pratt

MYP Product Design & Makerspace Teacher & Personal Project Coordinator
Bora Rancic

Bora Rancic

Head of MYP & DP English A Department
Jeremy Reinholt

Jeremy Reinholt

MYP Individuals & Society, DP History & Theory of Knowledge Teacher
Kali Robinson

Kali Robinson

Whole School Librarian
Tristan Roddick

Tristan Roddick

MYP Design & DP Geography Teacher
George Salmon

George Salmon

MYP Individuals & Society, DP Psychology & Theory of Knowledge Teacher & MUN Supervisor
Dale Samuels

Dale Samuels

Whole School Pastoral Counsellor
Dorthy Stott

Dorthy Stott

Whole School Quest Teacher & Speech & Language Therapist
Daniel Suarez

Daniel Suarez

MYP Coordinator, MYP I&S & Reaccreditation Chair
Julie Sykes

Julie Sykes

Whole School Vice Principal, IB Diploma Programme Coordinator, Whole School Dean of Academies & DP Physics
Jane Thomas

Jane Thomas

MYP & DP Visual Arts Teacher & School Displays Coordinator
Jordan Thomas

Jordan Thomas

Head of Arts Department, MYP Drama, DP Theatre Teacher & Assembly Coordinator
Chris Thomson

Chris Thomson

University & College Counsellor
Frank Vink

Frank Vink

Whole School Dean of Technology and Innovation
Gregory Walasek

Gregory Walasek

MYP Product Design Teacher & MYP & DP Visual Arts Teacher
Chad Wanner

Chad Wanner

Assistant Athletic Director & MYP Physical Education Teacher
Justine Yeates

Justine Yeates

Head of Quest Programme
Genevieve Janine Yim

Genevieve Janine Yim

MYP & DP German Teacher
Jamie Yoo

Jamie Yoo

Upper School Science Technician

Business Support

Constituent

Hailey Choon Hwa An

Hailey Choon Hwa An

Accounting Manager
Thomas Cho

Thomas Cho

CFO & Business Director
Caroline Farrell

Caroline Farrell

Admissions Director
Darren Farrell

Darren Farrell

Communications Director
Jina Hwang

Jina Hwang

Junior Accountant
Julie Hwang

Julie Hwang

Registrar Officer
Donna Kang

Donna Kang

Executive Assistant to the Head of School
Alex Kim

Alex Kim

ICT Director
Amy Kim

Amy Kim

HR Assistant
Chloe Kim

Chloe Kim

Audio & Visual Arts Technician, Auditorium Manager
JeeIn Kim

JeeIn Kim

Upper School Secretary
Julie Kim

Julie Kim

Extra Curricular Programmes Coordinator & Events Coordinator
Kate Kim

Kate Kim

HR Manager
David Lee

David Lee

General Affairs Manager
Michael Lee

Michael Lee

Purchasing Manager
SungGil Lim

SungGil Lim

Facility Manager
Justin Jeong-Soo Park

Justin Jeong-Soo Park

ICT Assistant Manager
Maki Saito

Maki Saito

Lower School Secretary
Marco ChangSung Seo

Marco ChangSung Seo

Mechanical Engineer
Alexander Shim

Alexander Shim

Communications Officer
Shawn KyungKi Son

Shawn KyungKi Son

Senior Electrician
Hyejin Yoo

Hyejin Yoo

Admissions Officer